Pasti, nástrahy a nešvary nabíjení LiFePO4 baterií

24.02.2022

Chcete udržet Vaší baterií v dobré kondici a předcházet rizikům omezení její životnosti? Předcházejte častým chybám, spojeným s instalací a údržbou.

V úvodu je dobré znát základní informace o technických specificích baterií LiFePo4. Věnujte proto pozornost pokynům výrobce. Největším prohřeškem je u baterií nesymetrické nabíjení. Kvalitní baterie mají obvykle tento problém vyřešen přímo z výroby. Zabudovaný je tzv. systém "BMS", neboli battery management. Nedoporučuje se ale prosté, sériové spojování 12,8V baterií, bez battery managementu.

Z jakého důvodu?

Pokud spojíte baterie bez tohoto systému, pravděpodobně dojde k nesymetrii, přebíjení a rizikovému poškození. 

Každý výrobce vždy udává maximální povolené napětí, např. pro baterie z článků Winston je to 16V, pro baterie z článků CALB je to 15,6V a pro mnoho ostatních výrobců, se pohybuje od 14,6 do 15,6V. Mnohem bezpečnější je používat menší nabíjecí napětí 3,6 až 3,65V na článek. Bezpečné nabíjecí napětí pro 12V baterii je 14,4 až 14,6V.

Lithiovou baterii zcela určitě časem zničíte přebíjením. Přebitá baterie se "nafoukne" a je posléze nepoužitelná. 

Co v praxi znamená přebíjení?

Přebíjení znamená použití vyššího nabíjecího napětí než je maximální povolené, nebo udržování nabíjecího napětí na již nabité baterii.

Většina běžných nabíječek pro olověné akumulátory používá na závěr nabíjení tzv. "floating voltage", neboli udržovací napětí. Tento režim u olověných akumulátorů podporuje plné nabití, omezuje samovybíjení, zabraňuje sulfataci a ztrátě kapacity akumulátoru.

Udržování nabíjecího napětí na LiFePO4 baterii způsobuje stejně jako přebíjení poškození baterie. Na nabité lithiové baterii může být udržováno snížené nabíjecí napětí, které je obvykle 3,4 V na článek. Při tomto napětí není nabíjen ani vybíjen. Na LiFePO4 baterii o jmenovitém napětí 12V je možné udržovat snížené napětí "relaxing voltage" 13,6V.

Doporučení:

  • Nabíjecí napětí nesmí nikdy překročit max. povolené napětí baterie.
  • Optimální nabíjecí napětí je 14,4 až 14,6V. Nabíječka musí po dokončení nabíjení vypnout, nebo přejít do režimu sníženého nabíjecího napětí.
  • Nabíjecí napětí záložního zdroje, nebo nabíječky v režimu udržování "floating/relaxing voltage" musí být maximálně 13,6V.
  • Vždy je nutné zkontrolovat parametry nabíječky a akumulátoru !

Nicméně v otázce životnosti u baterií domácích FVE je situace přeci jen jiná. Tyto typy baterií s "BMS" jsou mimořádně odolné a kvalitní. Na jedno nabití fungují opravdu dlouhou dobu. Jako příklad můžeme uvést baterii PylonTech Force H2.

Jedná se o vysokonapěťový bateriový úložný systém.  Je vysoce funkční a lehce rozšiřitelný - jednotlivé moduly se skládají na sebe. Používá se pro spolehlivé napájení různých typů zařízení a systémů. Force H2 se obzvlášť hodí pro systémy, které vyžadují vysoký výkon a mají omezený instalační prostor a nosnost. Modulové baterie PylonTech Force H2 mají výkon 3,556 kW a napětí 96V. Tento typ bateriového uložiště vydrží na jedno nabití 4000 cyklů, při mimořádně vhodných podmínkách, až 6000 cyklů.

Pro použití v domácnostech je tato varianta mimořádně odolná, výkonná a ekonomicky přínosná.