Česko se zapojí do Světového dne mokřadů 2022

16.01.2022

Dne 2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, který má mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. 

Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah. 

Přehled vycházek:

PRAHA

Modřany

Sraz v neděli 6. 2. v 9:50 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha - Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Dobřichovice

Sraz ve čtvrtek 10. 2. v 9:30 u lávky přes Berounku na pravém břehu řeky. Vycházka za zimujícími vodními ptáky po pravém břehu Berounky do Mokropes. Podle počtu ptáků skončíme za dvě až tři hodiny u železničního mostu. Vede Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996).

Srbsko u Karlštejna

Sraz v sobotu 5. 2. před vlakovým nádražím v Srbsku v 9:00. Procházka podél řeky Berounky ze Srbska do Berouna. Možnost nahlédnout do zimoviště netopýrů (štoly v lomu Alkazar - je potřeba mít vlastní baterku, čelovku popř. jiné svítidlo). Konec v Berouně u jezu okolo 13:00. Vede Jaroslav Veselý (jaroslav.vesely@nature.cz; 728 878 352).

JIHOČESKÝ KRAJ

České Budějovice

Sraz v sobotu 6. 2. v 10:00 na východním okraji PR Vrbenské rybníky, 150 m SZ od točny trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném. Vycházka k Vrbenským rybníkům a okolí nebo podél Vltavy do města - podle aktuální atraktivnosti lokalit. Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, přikrmování ptáků a další aktuální témata. Vede Vojtěch Kubelka (kubelkav@gmail.com, tel. 721 018 336).

PLZEŇSKÝ KRAJ

Berounka: úsek Rokycany - Chrást

Sraz účastníků této unikátní a svým způsobem i nejprestižnější zimní akce rokycanských ochránců přírody je v sobotu 5. 2. v 8:45 před rokycanským vlakovým nádražím, popřípadě v 9:15 před nádražím ČD v Plzni - Doubravce. Za mořskými orly, ale i dalšími zajímavými živočichy se vydáme v rámci tradiční zimní vycházky zaměřené na pozorování vodních ptáků zimujících na řece Berounce. Ta se v této době stává rájem velkého množství známých i méně známých vodních ptáků, ale i vyder či bobrů.

Akce pro všechny zájemce o pozorování živočichů, jejich fotografování či zimní přírodu. Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v podvečer. Zajímavá zhruba třinácti kilometrová trasa povede většinou v blízkosti vody a pozornost tedy bude věnována zejména zimujícím vodním ptákům, především pak kormoránům, labutím, kachnám, vzácnějším hoholům a morčákům. Navíc se zde právě v této době zdržují i orli mořští a je velká pravděpodobnost na jejich spatření. Vidět však budeme moci při troše štěstí i další dravce či muflony, kteří se zde také v hojném počtu vyskytují nebo alespoň pobytová znamení bobrů.

Doporučujeme se tedy teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a něco na opečení na ohni. Tam i zpět pojedeme vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak i občerstvení v cukrárně v Chrástu, které nám ukrátí čekání na vlak. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč, přičemž vycházka bude doplněna výkladem o zdejší fauně. Případné další informace sdělí Pavel Moulis (tel. 603 239 922).

ÚSTECKÝ KRAJ

jezero Most

Sraz v neděli 6. 2. v 9:30 na parkovišti u jezera. Podle počasí a nálady se bude pokračovat na Lenešický rybník u Loun (nutné auto). Pořádá ČSO ve spolupráci s Rakovnickmý ornitologickým spolkem Fénix. Ukončení akce kolem 13:00. Vede MIlan Tichai. Vzhledem k možným omezením kvůli covid 19, či změně termínu akce, prosím, nahlaste svou účast předem na: ros.fenix@seznam.cz nebo telefonicky na 608 301 387.

Žatec

Sraz 29. 1. v 10:00 na Husitském náměstí v Žatci. Během vycházky budeme pozorovat vodní ptáky zimující na Ohři, dozvíte se, jak správně vodní ale i jiné ptáky v zimě krmit, kromě toho zjistíte, co je to geomorfologický útvar Žatecká delta. Exkurze vhodná nejen pro rodiny s dětmi. Koná se za jakéhokoliv počasí. S sebou: teplé oblečení, terénní obuv, dalekohled (pokud máte), popř. svačina. Trasa asi 5 km. Konec přibližně ve 13:00 na místě srazu. Vede Miroslav Bažant (tel. 777 580 963).

PARDUBICKÝ KRAJ

Stéblová

Sraz v sobotu 5. 2. v 8:30 před nádražím ve Stéblové (počkáme na vlaky z Pardubic i Hradce Králové). Ornitologická vycházka za zimujícími vodními ptáky na písnících Oplatil a Čeperka, která se koná při příležitosti Světového dne mokřadů. Pozorování, určování a sčítání ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Počet účastníků omezen. Svou plánovanou účast (počet osob) nahlašujte předem. Vede Libor Praus (praus@vcm.cz, tel. 605 522 692).

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Nesyt

Sraz účastníků v sobotu 5. 2. v 9:00 na hrázi rybníka Nesyt. Ukázka kroužkování a vycházka k jedné z ornitologických pozorovatelen. Počet účastníků omezen, nutno přihlásit předem na https://bit.do/ZimaNaNesytu. Vede Vlastimil Sajfrt (vlastimil.sajfrt@nature.cz, tel. 602 689 057).

Ptačí park Kosteliska, Dubňany

V sobotu 5. 2. vás zveme na vycházku za ptáky ke Světovému dni mokřadů v nově budovaném ptačím parku Kosteliska. Sraz v 8:30 před potravinami Jindra v Dubňanech Jarohněvicích. Budeme si povídat o ptácích, mokřadních biotopech, které jsou součástí ptačího parku, jenž si z velké části projdeme. Trasa vycházky bude mít cca 3km náročnějším terénem, nezbytná voděodolná obuv, holínky ideál. Vede Ondřej Ryška (ryska@birdlife.cz, tel. 704 042 108).

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Ostrava Třebovice

Sraz 5. 2. v 9:30 na zastávce MHD č. 4 Bedřicha Nikodéma. Na mokřadech PP Turkov si popovídáme o Ramsarské smlouvě, budeme pozorovat vodní ptactvo podél řeky Opavy, v Třebovickém parku nás čekají ptáci a památné stromy. Počet účastníků je omezen, nutno se předem přihlásit. Vede Jan Mayer (honza.mayer.ova@seznam.cz, tel. 733 726 250).

Studénka

Sraz v sobotu 5. 2. v 9:00 před vlakovým nádražím ve Studénce. Vydejte se s námi na zimní vycházku do CHKO Poodří, během které budeme společně pozorovat zimující ptáky na rybniční soustavě u Albrechtiček a meandrech Odry. Děti si budou moci vyrobit lojové šišky na krmítka. Vedou Ondřej Mrkva (omrkva@seznam.cz) a Petr Zátopek.

Zajímá Vás téma ornitologie a ekologie?

Navštivte: www.birdlife.cz