Abeceda fotovoltaiky - recyklace solárních panelů
Solární panel je zařízení, které mění sluneční energii, na energii elektrickou. Fotovoltaický - solární panel, je kolektor, který tvoří fotovoltaické články. Ty mohou být tvořeny polovodičovými, nebo organickými prvky.
Díky těmto částem, je možné měnit světelnou energii, na energii elektrickou. V České republice je využívána řada typů solárních panelů, převažují ale ty z krystalického křemíku. Solární panel se skládá ze:
SKLA - Tvoří přibližně 63% celkového složení. Recyklace podléhá standartním postupům výrobků a komponent ze skla.
ALUMINIA - Využívá se na rámy solárních panelů. Celkový podíl obsahu aluminia ve fotovoltaickém panelu, je přibližně 20%.
KŘEMÍKOVÉ DESKY - Recyklační postup je zde komplikovanější. Desky se drtí, leptají a jejich vrstvy následně separují.
TĚŽKÉ KOVY - Stříbro, měď, olovo, křemík.
RŮZNÉ TYPY VZÁCNÝCH ZEMIN
SILIKON
Jako ekologické označujeme takové zdroje energie, které dokáží plnohodnotně nahradit fosilní paliva.
Fotovoltaické (solární) panely jsou od roku 2012 dle zákona o odpadech považovány za elektrické a elektronické zařízení (EEZ). Výrobci a dovozci musí zajistit financování sběru a recyklace těchto panelů po skončení jejich životnosti. Od roku 2015 pak existují směrnice, jak by taková recyklace měla fungovat. Zmíněná směrnice EU od roku 2015 nařizuje, že 70% každého panelu je potřeba recyklovat.
Recyklace solárních panelů je obor, který stále prochází rychlým, technologickým vývojem.
Z jednotlivých částí solárního panelů lze získat:
STŘÍBRO, MĚĎ, KŘEMÍK, INDIUM, GALLIUM.
HLINÍK
SKLO
KOVY
FOTOVOLTAICKÉ ČLÁNKY
TĚŽKÉ KOVY
V současné době, odpovídá energetická i materiálová recyklace výrobě z primárních surovin. Největší výzvou zůstává otázka ekonomicky návratné recyklace solárních panelů. Komplikací procesu je jejich různorodost a odlišné materiálové složení.